Dostaję sporo pytań, czym właściwie jest gimnastyka słowiańska? Mam nadzieję, że ten wpis da trochę więcej jasności. Od razu chcę Cię zachęcić do własnej praktyki gimnastyki słowiańskiej, żeby przepuścić ją przez ciało. Informacja to pożywienie dla umysłu. Jak powiedział Albert Einstein prawdziwa wiedza, bierze się z doświadczenia. A zatem liczy się, nie tylko to co wiemy, ale to co czujemy i przeżywamy. Zgadzasz się z tym?
Gimnastyka słowiańska dla kobiet (nazywana również żeńską gimnastyką słowiańską lub gimnastyką słowiańskich czarownic) zawitała do Polski w 2013 roku. Co, ciekawe, jej odrodzenie zawdzięczamy mężczyźnie. Giennadij Adamowicz, bo o nim mowa, to Białorusin, doktor filozofii, twórca systemu słowiańskich sztuk walki „Kriwicz” i autor ponad stu książek i publikacji, między innymi o masażu bezdotykowym, psychicznej roli symboliki, horoskopie słowiańskim oraz dawnych metodach uzdrawiania. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku był wykładowcą Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Tanka w Mińsku. To właśnie tam, podczas wykładu, który prowadził, Adamowicz otrzymał od jednej ze swoich studentek informację na temat ćwiczeń, jakie przekazywane były przez białoruskie kobiety z pokolenia na pokolenie.
Adamowicz zapragnął zgłębić ten temat i razem ze studentami rozpoczął badania w terenie. Zebrawszy materiały, dopracował metodykę i stworzył system, który nazwał gimnastyką słowiańskich czarownic „Stojąca woda”. Adamowicz wyjaśnia, że nazwa „Stojąca woda” nawiązuje do roli kobiety, jaką jest dbanie o ochronę rodziny, domu, miłości oraz gromadzenie i zachowanie wiedzy oraz doświadczenia.

Gimnastyka słowiańska to zestaw 27 ćwiczeń, które dzielą się na trzy grupy:
• 9 ćwiczeń wykonywanych w pozycji stojącej – tzw. górnego świata (Prawii),
• 9 ćwiczeń wykonywanych na kolanach – tzw. średniego świata (Jawii),
• 9 ćwiczeń wykonywanych w pozycji kolanowo-łokciowej – tzw. dolnego świata (Nawii).
Każde ćwiczenie ma określone znaczenie w zależności od energii, którą aktywuje i uzdrawia. Ćwiczenia można uzupełnić pracą z symbolami przyporządkowanymi do poszczególnych ćwiczeń, a także afirmacjami. Gimnastyka przeznaczona jest tylko dla kobiet ze względu na to, że wpływa na kobiecy układ hormonalny. Ćwiczenia pobudzają wiele partii mięśniowych kluczowych dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia u kobiety. Podczas praktyki rozciągamy i wzmacniamy ciało, otwieramy biodra, ćwiczymy mięśnie dna miednicy, a także mamy elementy automasażu. Dzięki temu ciało i umysł się rozluźniają, a napięcia i blokady rozpuszczają się. Ponadto ćwiczenia aktywizują naszą energię życiową i przez to wiele kobiet łączy je ze swoją praktyką duchową.
ASPEKT FIZYCZNY GIMNASTYKI SŁOWIAŃSKIEJ:
Ćwiczenia są różnorodne i angażują różne partie mięśni. Wykonywać je można podczas całego
cyklu miesiączkowego a także w trakcie ciąży.
Do korzyści z ćwiczenia gimnastyki zalicza się, m.in.:
• rozluźnienie spiętych partii ciała,
• wzmacnianie mięśni głębokich, w tym mięśni dna miednicy,
• uelastycznienie stawów,
• poprawa postawy,
• sprawniejszy i bardziej naturalny przebieg ciąży, porodu i połogu,
• poprawa metabolizmu, pracy układu pokarmowego i wydalniczego,
• wzrost świadomości ciała,
• poprawa samopoczucia, wzrost energii życiowej i sił witalnych organizmu,
• bardziej kobiece kształty i złagodnienie rysów twarzy,
• regulacja układu hormonalnego, w tym obniżenie się poziomu stresu.
Wiele kobiet regularnie ćwicząc pozbywa się bólu kręgosłupa, zaczyna regularnie miesiączkować lub ogólnie poprawia się ich samopoczucie. To jak zareaguje Twoje ciało po praktyce jest kwestią indywidualną.
ASPEKT DUCHOWY GIMNASTYKI SŁOWIAŃSKIEJ:
Ćwiczenia można wykonywać z intencją. Każda pozycja ma także przypisaną określoną symbolikę oraz znaczenie. Praktyka gimnastyki bardzo pobudza energetykę organizmu, dlatego wiele kobiet wraz z rozpoczęciem regularnych ćwiczeń zaczyna pewną podróż w głąb siebie – rozpoczyna się proces uleczania traum, historii rodowych, buduje się pewność siebie, kobiety odkrywają talenty. Praktyka otwiera nie tylko ciało kobiety, ale także umysł i emocje. Z tego powodu możemy gimnastykę traktować jako terapię ruchem. To w jaki sposób będziesz chciała ćwiczyć i w jakim celu zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Gimnastyka jest narzędziem, które będzie wspierać Twoje zdrowie i równowagę wewnętrzną, a ponadto możesz włączyć ją jako element Twojej praktyki duchowej.
Praktyka gimnastyki słowiańskiej zajmuje kilka minut dziennie i składa się z 7 ćwiczeń. Można ćwiczyć swój zestaw urodzeniowy, zestaw danego dnia albo losować dowolne siedem ćwiczeń za pomocą kart do gimnastyki. Według przesłania tradycyjnego zestaw składa się z dwóch ćwiczeń świata górnego, dwóch średniego i dwóch dolnego, wykonywanych na przemian (czyli: górne- średnie- dolne- górne- średnie-dolne) oraz kończącego zestaw ćwiczenia głównego należącego do któregoś z tych trzech światów. Trzy pierwsze ćwiczenia zestawu wzmacniają zdrowie fizyczne, kolejne trzy – zdrowie psychiczne, a ostatnie – tzw. ćwiczenie rodowe, harmonizuje na poziomie fizycznym i psychicznym.

Gimnastyka jest przepiękną, łagodną, subtelną praktyką powrotu do siebie. Prowadzi do uzdrowienia i oczyszczenia ciała, przynosi poczucie integralności, harmonii i spokoju. Przeznaczona jest dla Kobiet w każdym wieku. Kobieta w trakcie jogi słowiańskiej wzmacnia się fizycznie i psychicznie. Często mówi się, że to tym ćwiczeniom Słowianki zawdzięczały swój wdzięk i czar, z którego słynęły w całym świecie. Systematycznie wykonywane ćwiczenia zwiększają wewnętrzną radość, budzą twórczy potencjał, uczą, jak słuchać siebie – swojego ciała, głosu intuicji i z pełnym zaufaniem realizować się we wszelkich kobiecych obszarach …. tu i teraz.
Ćwiczenia gimnastyki słowiańskiej wykonuje się najlepiej w długich sukienkach lub spódnicach, boso i bez bielizny.
Jeśli poczułaś, że gimnastyka słowiańska Cię woła, zapraszam na zajęcia. Aktualny GRAFIK znajdziesz tutaj.